VIDEO | Rapid - FCSB 2-0, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul orgoliilor pe Giuleşti. Petrila înscrie cu un şut perfect plasat VIDEO | Rapid - FCSB 2-0, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul orgoliilor pe Giuleşti. Petrila înscrie cu un şut perfect plasat
Englezii au dat verdictul după un nou meci integralist pentru Drăguşin: ”Este primul jucător din acest an care a avut inteligenţa necesară să facă asta!”. Ce notă a primit românul

VIDEO | Alexander Zverev a câştigat la Roma al 6-lea trofeu Masters din carieră VIDEO | Alexander Zverev a câştigat la Roma al 6-lea trofeu Masters din carieră
VIDEO | Inter - Lazio 1-1. Campioana Italiei a salvat remiza pe final VIDEO | Inter - Lazio 1-1. Campioana Italiei a salvat remiza pe final
Dumitru Dragomir ştie ce transfer trebuie să facă Becali la FCSB. Surpriză mare: ”Piticul ăsta e cel mai bun!”

VIDEO | Emoţie la cote înalte pe Anfield! Jurgen Klopp, ultima reprezentaţie la Liverpool VIDEO | Emoţie la cote înalte pe Anfield! Jurgen Klopp, ultima reprezentaţie la Liverpool

VIDEO ǀ FCU Craiova – Chindia Târgovişte 1-0. Oltenii obţin victoria fără prea mare întrebuinţare

FC U Craiova 1948 Publicat de Daian Cutu pe 28 apr 2023

FCU Craiova a câştigat pe teren propriu, scor 1-0, cu Chindia Târgovişte într-un meci din etapa a 6-a a play-out-ului Superligii.

Gazdele au avut o primă mare ocazie în minutul 45, când Celea a scos din faţa porţii şutul lui Albu, faza  continuat, iar Mascarenhas a centrat de pe stânga, în careu, de unde Baeten a reluat în plasă cu un voleu superb.

Dragoş Albu a ratat un penalty pentru Craiova, în minutul 65, şutul său fiind apărat de Căbuz.

FCU Craiova este pe locul 1 în play-out, cu 31 de puncte, în timp ce Chindia se află pe locul 7, cu 22 de puncte.

VIDEO ǀ FC ”U” Craiova – Chindia Târgovişte 1-0 (Baeten 45), în direct la Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas - Asamoah, Al. Albu - Baeten, Bauza, Van Durmen - A. Chiţu
  • Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Corinus, Boldor - Perianu, Vorobjovas - Neguţ, Popadiuc, Dumitraşcu - D. Popa

Minutul 90+5: Fluier final! FCU Craiova se impune 1-0.

Minutul 74: Baeten trage în forţă din afara careului, Căbuz respinge cu greu în corner.

Minutul 60: Chiţu trage din interiorul careului, dar Celea blochează cu mâna. Arbitrul dictează penalty, după consultarea VAR, însă Albu execută modest.

Minutul 45+3: Pauză! FCU Craiova conduce cu 1-0.

Minutul 45: GOL FCU Craiova! Contrar cursului jocului, Baeten deschide scorul cu o reluare spectaculoasă din voleu!

Minutul 34: Dumitraşcu trage din afara careului cu efect, Gurău este uşor surprins, dar reuşeşte să boxeze.

Minutul 29: Primul şut periculos e expediat de Perianu, care însă nu prinde cadrul porţii.

Minutul 1: A început partida!

---------------------------------------------------

Situaţia celor două echipe din clasament:

• FC ”U” Craiova: locul 7 (primul din play-off), 5 meciuri, două victorii, două egaluri, o înfrângere, 9 goluri marcate, 5 goluri primite, 28 de puncte.
  • Chindia Târgovişte: locul 13 de baraj (la două puncte de Voluntari, locul 12, ce garantează salvarea de la retrogradare), 5 meciuri, două victorii, 3 înfrângeri, 4 goluri marcate, 5 goluri primite, 22 de puncte.

În turul sezonului regular, Chindia a învins FC ”U” Craiova în Bănie cu scorul de 1-0. Returul s-a terminat cu o remiză albă.