A picat varianta Louis Munteanu! Cine este atacantul din Superliga pe care îl vrea Gigi Becali A picat varianta Louis Munteanu! Cine este atacantul din Superliga pe care îl vrea Gigi Becali
Rrahmani putea fi golgheterul Superligii, dar Lobonţ l-a schimbat. Explicaţie uluitoare. ”Trebuie să-şi canalizeze energia la ce trebuie să facă” Rrahmani putea fi golgheterul Superligii, dar Lobonţ l-a schimbat. Explicaţie uluitoare. ”Trebuie să-şi canalizeze energia la ce trebuie să facă”
Probleme la FCSB? Elias Charalambous a răbufnit după un nou eşec cu Rapid: ”Vreau să discut cu cineva din conducere!” Probleme la FCSB? Elias Charalambous a răbufnit după un nou eşec cu Rapid: ”Vreau să discut cu cineva din conducere!”
VIDEO | Metz - PSG 0-2. Ladislau Boloni va juca baraj pentru a rămânerea în Ligue 1 VIDEO | Metz - PSG 0-2. Ladislau Boloni va juca baraj pentru a rămânerea în Ligue 1
Dan Şucu, noul Gigi Becali? "Bagă dictatură" | VIDEO EXCLUSIV Dan Şucu, noul Gigi Becali? "Bagă dictatură" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Dan Şucu a anunţat când va semna noul antrenor al Rapidului! ”Suntem hotărâţi să investim în club”

Farul, ruşine în ţările nordice: ”E clar o umilinţă! Cred că e prima dată când o echipă din Finlanda elimină o formaţie din România” | EXCLUSIV

Emisiuni Publicat pe 31 aug 2023

Farul a comis-o în returul din play-off-ul Conference League! A cedat în duelul cu HJK Helsinki, scor 2-0, după ce în tur, la Ovidiu, s-a impus cu 2-1, astfel că a ratat la limită grupele cupelor europene. La finalul partidei de joi seară, Adrian Falub şi Cristi Dulca au dat verdictul în privinţa prestaţiei echipei lui Gică Hagi, în emisiunea Fotbal Show, de la Prima Sport 1.

Adrian Falub nu s-a ferit de cuvinte şi a declarat că eşecul Farului a fost o adevărată umilinţă pentru fotbalul românesc, dar o seară cum formaţiile noastre s-au obişnuit să trăiască de câţiva ani. Falub a concluzionat că echipele care ne reprezintă în cupele europene au făcut o obişnuinţă din ideea de a pierde în faţa formaţiilor mai slab cotate.

Adrian Falub: ”E clar că e o umilinţă! Statistic, cred că e prima dată când o echipă din Finlanda elimină o formaţie din România. E o umilinţă! Te aştepţi ca a noastră campioană să învingă, dar am mai fost eliminaţi de echipe din Armenia, din Luxemburg. Ne obişnuim cu umilinţele! Omul se obişnuieşte cu lucrurile rele.

Farul a avut probleme mereu când a mers în Europa”.

Apoi, Cristi Dulca a precizat: ”Mă uit la campionatul nostru, la intensitatea meciurilor de la noi şi spun că derby-urile sunt la intensitate, atât. Când întâlneşti echipe în astfel de competiţii, nu reuşeşti, totuşi, să joci la intensitate. Campionatul nostru are ritm doar în anumite meciuri, în partidele importante”.

Farul, out din Conference League

Farul Constanţa a pierdut joi seara, în deplasare, scor 0-2, meciul cu HJK Helsinki din manşa secundă a play-off-ului Conference League, şi a fost eliminată din cupele europene.

La Helsinki, gazdele au început marcând în minutul 5, prin Bojan Radulovic, dar golul a fost anulat după consultarea VAR, pentru ofsaid. Acelaşi Bojan Radulovic a deschis însă scorul în minutul 20, profitând de o defensivă constănţeană fără reacţie. În minutul 39 Farul a ratat în două faze consecutive prin Louis Munteanu şi Budescu, dar cei care au marcat au fost finlandezii, prin Radulovic, care a reuşit dubla în minutul 70 şi a dus scorul la 2-0. Acesta a fost şi scorul final, iar constănţenii părăsesc cupele europene, cu 2-3 scor cumulat în cele două manşe ale play-off-ului din Conference League.

• HJK: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Kouassivi-Benissan, Lingman (Kannellopoulos 84), Peltola, Soiri – Hostikka (Hetemaj 87), Keskinen – Radulovic. ANTRENOR: Toni Korkeakunnas
  • FARUL: Aioani – Sîrbu (Dussaut 63), Larie (Andronache 90), M. Popescu, Kiki - T. Băluţă, Nedelcu (K. Boli 63), Artean (Grameni 89) - L. Munteanu, Rivaldinho (Mazilu 25), Budescu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi