VIDEO | Tottenham - Manchester City 0-2! Victorie importantă pentru trupa lui Guardiola! Drăguşin a fost integralist şi a avut o prestaţie solidă VIDEO | Tottenham - Manchester City 0-2! Victorie importantă pentru trupa lui Guardiola! Drăguşin a fost integralist şi a avut o prestaţie solidă
Antrenorul Marcelo Gallardo va pleca de la Al-Ittihad Antrenorul Marcelo Gallardo va pleca de la Al-Ittihad
VIDEO | Zidul Drăguşin! Românul a intervenit fabulos cu capul la şutul trimis de Bernardo Silva VIDEO | Zidul Drăguşin! Românul a intervenit fabulos cu capul la şutul trimis de Bernardo Silva
VIDEO | A încercat să intre în istorie! Ianis Hagi a vrut să îi dea gol lui Real Madrid de la mijlocul terenului VIDEO | A încercat să intre în istorie! Ianis Hagi a vrut să îi dea gol lui Real Madrid de la mijlocul terenului
VIDEO | UBT Cluj - CSM Oradea 74-69. Campioana în exerciţiu mai face un pas spre un nou titlu VIDEO | UBT Cluj - CSM Oradea 74-69. Campioana în exerciţiu mai face un pas spre un nou titlu
VIDEO | Real Madrid - Alaves, 5-0! Recital oferit de elevii lui Carlo Ancelotti! Ianis Hagi, prestaţie solidă VIDEO | Real Madrid - Alaves, 5-0! Recital oferit de elevii lui Carlo Ancelotti! Ianis Hagi, prestaţie solidă

VIDEO | Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii dau lovitura în minutul 90+6 şi încheie speranţele giuleştenilor

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 29 apr 2024

Universitatea Craiova a învins în deplasare, scor 2-1, gruparea Rapid Bucureşti, în ultimul meci al etapei a şaptea din play-off-ul Superligii.

Craiovenii au început meciul din Giuleşti ratând prin Mekvabishvili în primul minut şi prin Markovic, în minutul 6. Ermal Krasniqi a semnat replica Rapidului, şutând pe lângă poartă în minutul 12, iar cei care au deschis scorul au fost oaspeţii. Alexandru Creţu a centrat şi Andrei Ivan a înscris cu o lovitură de cap, în minutul 30.

După pauză, Rapid a avut o mare ocazie în minutul 72, când Alexandru Creţu a scos de pe linia porţii , însă giuleştenii au reuşit să egaleze în minutul 77, prin Burmaz.

Danciu a ratat în minutul 88, însă Alexandru Creţu a reuşit să înscrie în minutul 90+8, cu o lovitură de cap din centrarea lui Mitriţă, şi partida s-a încheiat cu victoria oltenilor, 2-1.

În clasament, Craiova este pe locul 4, cu 35 de puncte, la egalitate cu Farul, echipa de pe locul 3. Rapid ocupă poziţia a cincea, cu 30 de puncte

VIDEO | Rapid - Universitatea Craiova 1-2 (Burmaz 77 / Ivan 30, Creţu 90+6), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Rapid: Ungureanu - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Onea - Kait, Oaidă, Papeau - Krasniqi, Rrahmani, Funsho
  • Universitatea Craiova: L. Popescu - M. Căpăţînă, G. Zajkov, R. Melo da Silva, N. Bancu - A. Creţu, A. Mekvabishvili - Ş. Baiaram, L. Houri, A. Ivan - J. Markovic

Minutul 90+9: Final de meci! Universitatea Craiova bate cu 2-1.

Minutul 90+6: GOL Universitatea Craiova! Mitriţă centrează, iar din careul mic Creţu înscrie cu o lovitură de cap ce s-a dus lângă bară.

Minutul 77: GOL Rapid! Burmaz apare în careu şi reia perfect la colţul lung.

Minutul 50: Ivan trimite cu capul din 6 metri puţin pe lângă.

Minutul 45+1: Pauză! Universitatea Craiova conduce cu 1-0.

Minutul 30: GOL Universitatea Craiova! Creţu centrează, iar Ivan reia cu capul din 4 metri.

Minutul 26: Onea şutează în forţă de la 30 de metri. Mingea a şters bara.

Minutul 22: Ungureanu parează şutul lui Markovic, apoi pe respingere Houri reia în bară.

Minutul 12: Krasniqi reia din careu puţin pe lângă poartă.

Minutul 1: A început partida!

---------------------------------------

Rapid vine după înfrângerea cu 3-1 în faţa Farului, din runda trecută, şi se află pe locul 5 în play-off-ul Superligii, la 6 puncte de Farul. Giuleştenii nu au reuşit să câştige niciun meci în play-off şi au înregistrat un egal şi 5 înfrângeri în 6 partide.

Universitatea Craiova se află pe locul 3, înaintea meciului CFR - Sepsi, şi vine după înfrângerea cu 1-0 în faţa clujenilor. Oltenii se bat pentru un loc în cupele europene, unde lupta este infernală în acest moment.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria 2-1 a Universităţii Craiova.