Pivotul echipei Minnesota Timberwolves a intrat în istoria NBA Pivotul echipei Minnesota Timberwolves a intrat în istoria NBA
VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen, ASTĂZI, de la 22:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Se decide a doua finalistă din UCL VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen, ASTĂZI, de la 22:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Se decide a doua finalistă din UCL
MM Stoica a spus lucrurilor pe nume după eşecul cu Universitatea Craiova: ”Nu s-a pus problema. Am dominat partida!”

VIDEO | PSG - Borussia Dortmund 0-1! Francezii au avut ratări imense! Nemţii au reuşit miracolul şi sunt prima echipă care ajunge în finala Champions League VIDEO | PSG - Borussia Dortmund 0-1! Francezii au avut ratări imense! Nemţii au reuşit miracolul şi sunt prima echipă care ajunge în finala Champions League
Olimpiada de la Paris din acest an se pregăteşte să facă faţă unei provocări fără precedent în materie de securitate cibernetică Olimpiada de la Paris din acest an se pregăteşte să facă faţă unei provocări fără precedent în materie de securitate cibernetică
”Sper ca Gloria să devină Steluţa 2”. Primarul din Buzău, savuros, după revenirea în Superliga ”Sper ca Gloria să devină Steluţa 2”. Primarul din Buzău, savuros, după revenirea în Superliga

VIDEO | Sepsi - Aktobe 1-1. Echipa lui Liviu Ciobotariu a egalat în minutul 89, iar totul se va decide în retur

Conference League Publicat pe 10 aug 2023

Echipa Sepsi OSK a încheiat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 1-1, meciul cu echipa kazahă Astana, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Prima repriză de la Sf. Gheorghe a fost una echilibrată, cu ocazii de ambele părţi, însă oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 65, când Samorodov a excutat un corner, iar Elder Santana a găsit un culoar printre Ninaj şi Tudor Băluţă reuşind să înscrie cu o lovitură de cap. Sepsi a replicat prin lovitura de cap a lui Safranko, din minutul 70, prinsă însă de Pokatilovm dar şi cu şutul lui Alimi, din minutul 80.

În minutul 89, Roland Varga – intrat de zece minute - a înscris cu piciorul stâng, din marginea careului şi a adus egalarea, cu cel de-al treilea său gol în această ediţie a cupelor europene.

Scorul final a fost 1-1, iar Sepsi va juca returul la Aktobe, joi, 17 august.

VIDEO | Sepsi - Aktobe 1-1 (Varga 89 // Santana 65)

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Bălaşa, Dumitrescu - Păun, Alimi - Ştefănescu, Rodriguez, Matei - Şafranko

Rezerve: Moldovan, Gedo, Ion, Damaşcan, Oroian, Junior, Oteliţă, Nistor, Kallaku, Aganovic, Varga, Rondon

Aktobe: Pokatilov - Kassym, Iashin, Shomko - China, Strumia, Raickovic, Tanzharikov - Baytana, Elder Santana, Samorodov

Rezerve: Lobantsev, Rudosolskiy, Bessmertny, Gadrani, Zhumabek, Kybyray, Niangbo, Filipovic, Ghnayem, Kenessov, Izotov

Min 90+5. Final de meci!

Min 89. Goool Sepsi! Varga a şutat la poartră, iar mingea deviată a intrat în poartă!

Min 85. Ocazie Sepsi! Aganovic a şutat pe centru dintr-o poziţie ideală!

Min 65. Gol Aktobe! Santana a trimis mingea cu capul în poartă după o centrare venită din corner!

Min 47. A început repriza secundă!

Min 45. Final de primă repriză!

Min 14. Ocazie Sepsi! Matei a trimis pe poartă din lovitură liberă!

Min 1. Începe partida de la Sfântu Gheorghe.

Sepsi joacă prima manşă din turul III preliminar al Conference League contra lui Aktobe din Kazahstan, joi, de la ora 20:00, în direct pe Prima Sport 2.

• Ambele confruntări dintre covăsneni şi kazahi se văd pe Prima Sport şi pe PrimaSport.ro

Aktobe s-a calificat în turul III fără prea mari emoţii, după ce câştigat la general cu 5-3 în faţa georgienilor de la Torpedo Kutaisi (4-1 în tur şi 2-1 în retur).

Cele două manşe ale duelului Sepsi - Aktobe vor avea loc pe 10, respectiv 17 august, iar turul se joacă acasă la Sepsi.

Aktobe se află pe poziţia a treia în campionatul din Kazahstan, cu 38 de puncte, după 17 etape. Peste viitoarea adversară a covăsnenilor se află Astana, cu 39 de puncte şi liderul Ordabasy, cu 42 de puncte.

Sepsi, calificare triumfală

Sepsi s-a impus de o manieră clară pe teren propriu, cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei bulgare CSKA Sofia, în manşa a doua a turului secund preliminar din Conference League. Partida a putut fi urmărită în direct pe Prima Sport 3 şi online pe PrimaPlay.ro.

Covăsnenii au fost lipsiţi de emoţii în acestă partidă, pe care au dominat-o de la un cap la altul şi s-au calificat în turul III al competiţiei, după 6-0 la general în faţa bulgarilor.